Ana içeriğe atla

Yüce Dağ Başında yanar Bir Işık - Bilal Yavan

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşık Veysel

Veysel, 1894 yılının güz aylarında Şarkışla ilçesinin Sivralan köyünde doğmuştur. Şatıroğulları sülâlesindendir. Babası köyde Karacaahmet diye anılan Ahmet’tir. Annesinin adı da Gülizar’dır. Çocukluğu ve gençliği köyde geçmiştir. Veysel, iki iki kere evlenmiştir. Eşlerinin adı Elif ve Gülizar’dır. İl eşiyle sekiz sene evli kalmıştır. Daha sonra Hafik’in Karayaprak köyünden Gülizar’la evlenmiştir. Bu evlilikten de Zöhre Beşer, Ahmet, Hüseyin, Menekşe Süzer, Bahri, Zekine (Sakine) ve Hayriye Özer adlarında yedi çocuğu olmuştur. Gülizar, 29 Ekim 1991’de vefat etmiştir.

İki gözü de görmeyen âşık, günlerini babasının Ortaköy’deki Mustafa Abdal tekkesinde kendisine aldığı üç telli kırık sazla geçirmeye başlamıştır. Önceleri çok acemi olması, başkaları gibi saz çalamaması şevkini kırmış, ancak babasının ısrarıyla ve kendisinin de yavaş yavaş saza hâkim olmasıyla, sonraki seneler iyi saz çalan bir usta olmuştur. İlk saz derslerini Molla Hüseyin’den alan Veysel’in ustalaşmasında, sık sık Emlek …

Silikon Vadisi Korsanları

Yakın çevremde izlemeyen kalmamıştır umarım. Yenisi bu kadar ilgi çekici olmayabilir. Zaman kaybetmeden izleyin.Director:Martyn BurkeWriters: Paul Freiberger(book), Michael Swaine(book),and 1 more credit » Stars: Anthony Michael HallNoah Wyle and Joey Slotnick Pirates of Silicon Valley Türkiye'de Silikon Vadisi Korsanları olarak gösterilen 1999 yapımı film. Apple ve Microsoft'un hikayesi olarak özetlenebilecek filmde Steve Jobs'un tutkuları ve Bill Gates'in ezikliğine rağmen ticari zekasıyla yükselişi konu ediliyor. Steve Jobs'un biyografisinin yayınlanacağı şu günlerde bu filmi de tekrar hatırlamakta fayda var.

C.Ü. G.S.F. 2013 Türk Halk Müziği Konseri

Geçtiğimiz aylarda "Biz de Cumhuriyet Üniversitesi İçin Çaldık" isimli video klip çalışmaları büyük beğeni kazanan Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri, yine Öğr.El.ve Devlet THM Korosu Saz Sanatçısı Kürşat TAYDAŞ yönetiminde, bu defa da bir Türk Halk Müziği Konseri ile seyircilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyorlar. Güzel Sanatlar Fakültesi Türk Halk Müziği Topluluğu ismiyle 2009 yılında Öğr.El.Kürşat TAYDAŞ tarafından gönüllü öğrencilerin katılımıyla çalışmalarına başlayan topluluk, öğrencilerin derslerinden arta kalan zamanlarda çalışmalar yapıyor ve bu çalışmaları her yıl düzenli olarak konserler vermek suretiyle dinleyicilerle paylaşıyor. 10 MAYIS 2013 Cuma günü Saat 19:30'da C.Ü. Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan konsere Harput - Elazığ Musikisinin en önemli temsilcilerinden, Devlet THM Korosu Sanatçısı Zülfü DEMİRTAŞ da solist olarak katılacak. Halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen konsere katılımın yoğun olması bekleniyor.